Silvia Egger-Gündevir

mavera body & soul

Aromaterapi

Aromaterapi:


Eski zamanlardan beri hoş kokular insanları rahatlatmak ve huzurlu kılmak için kullanılır. Mısır çağındaki aromatik yağların sadece parfüm yapımında değil, tıbbi alanda da kullanıldığını, o zamanın yazılarında bile görebiliriz.


Orta Çağ'da bulaşıcı hastalıklardan korunmak için ağaç ve kök ekstreleri elde edilirdi.

Geçmişten günümüze, konsantrasyonu arttırmak ve meditasyonu kolaylaştırmak için, dünyanın bütün dinlerinde kokular, tütsüler ve aromatik malzemeler ayin ritüellerinde yer almaktadır.

Koku duyusu, beyne filtresiz iletişim kurabilen tek duyudur, koku burundan beyne doğrudan ulaşıp insanı etkiler.

Kokular bizi çok kolay etkiler. Bu özellik Aromaterapi’nin çok çabuk fayda gösteren bir terapi yöntemi olmasını sağlar. 

Hepimiz, bir kokunun bizi ne kadar çabuk bir anıya, annemizin kucağına, dedemizin atölyesine, ilk aşkımıza vb. götürebildiğini biliriz... farkına varmadan bir başka dünyaya geçeriz. 

Aromaterapi itri bitkilerden, damıtma yöntemiyle elde edilmiş uçucu yağlarla uygulanır. Lavanta ve Hint Defnesi hariç, uçucu yağlar hiç bir zaman saf olarak cilde uygulanmamalı, her zaman bir temel yağ veya bir solüsyonla inceltilmelidir. Vücut ve masaj yağları, cilt krem ve losyonları, buhar ve küvet banyoları, tütsü ve koku lambaları Aromaterapi'nin en yaygın kullanımları arasında sayılır.

Ben bitkileri, yapıları ve etkilerine göre, 4-element grubuna ayırıyorum. Bedensel Aromaterapi'nin yanı sıra da Psiko-Aromaterapi'yi uyguluyorum. İlk önce kişinin baskın veya zayıf olan elementlerini tespit edip terapisini kişisel ihtiyaçlarına göre şekillendiriyorum.

Aromaterapi iyileştirici olduğu kadar da zevkli bir terapi yöntemidir ve kişinin bedensel ve ruhsal durumlarını anında değiştirir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret26996